מאמרים של אסנת גרתי מתוך YNET הורים

 

הורות עם חרדות - מה עושים עם זה?

כל הורה מכיר את הפחד שיקרה משהו לילד שלו אבל אי אפשר שהפחד ינהל אותנו. כך תתמודדו עם החששות שלכם ותעבירו מסר מרגיע לילדים.

 

עד כמה לשתף את הילדים בקשיים בבית?

המצב הכלכלי, הדאגות לעתיד והחששות לבריאות - האם לספר לילדים מה עובר עלינו או שאולי עדיף "לשמור" עליהם כדי למנוע כאב?

 

הדבר הכי חשוב בקשר עם הילדים

כשילד מתחיל לשקר ולהסתיר דברים מהוריו, צריך לבדוק מה הסיבות שגרמו לו לחוסר אמון בהם. לפעמים שינוי בהתנהגות ההורים ושיחה פתוחה על המצב יוכלו לעשות פלאים לקשר.

 

כשהילד משתולל ומאבד שליטה

ילדים עם קושי בוויסות רגשי רגילים לשמוע הערות ולהרגיש אשמה ותסכול. בעזרת שינוי הגישה של ההורים, אפשר לשפר את המצב ולגרום להם להרגיש טוב ואף לשנות את התנהגותם.

 

כך תכינו את הילדים לשגרה החדשה

מערכת החינוך תפתח את שעריה באופן חלקי מחר בבוקר, ושוב צריך לשנות לילדים את השגרה. מה עושים עם הקנאה באחים שנשארים בבית? ואיך אפשר לעזור להם להתכונן נפשית לשינויים? מדריך

 

ה"שקט" בבית שעוזר לילדים לפרוח

הם נדרשים להעסיק את עצמם כשההורים עובדים מהבית, ללמוד מקוון, לשאת את ההצקות של האחים ולא להיפגש עם חברים, ודווקא עכשיו - הם מרגישים מצוין. איך זה קורה ומה אפשר ליישם מהתקופה בהמשך הדרך?

 

איך לתרגל כישורים חברתיים בבית?

השהייה בבית מאפשרת לילדים הסובלים מקושי חברתי לשחרר את הניסיונות להשתלב, אך ללא "תרגול" הכישורים החברתיים שלהם עלולים להתנוון. איך מסייעים להם לפתח את הכישורים הללו גם במרחב הביתי? טיפים ועצות.

 

אל תפחדו להציב גבולות לילדים

משמעת קשה או מתירנות? לריב איתם על שיעורים או להתעלם ולזרום? איפה עובר הגבול הנכון ואיך מציבים גבולות, בלי לריב עם הילדים כל הזמן או לגרום להם לשקר ולכעוס.

 

מלמדים את הילדים גמישות מחשבתית

אם הילדים מתעצבנים כשיש שינוי בתוכניות בבית הספר, בבית או עם החברים, חשוב ללמד אותם גמישות חברתית, כדי לעזור להם להתמודד בקלות יותר עם סיטואציות שונות. איך מתחילים ומה עושים?

 

הילדה ביישנית? כך תעזרו לה

פחד מסיטואציות חברתיות, חשש מכישלון ודימוי עצמי נמוך. ביישנות חברתית נובעת מסיבות שונות ומציבה אתגר בפני ההורים, שמצד אחד רוצים לעזור לילד להתגבר על הקושי ומצד שני לא רוצים ללחוץ.

 

למה ילדים "חולי שליטה" מתקשים חברתית?

חשוב ללמד ילדים עם צורך חזק בשליטה להבחין בין הדברים שהם יכולים להשפיע עליהם, לבין כאלו שלא, וגם מה המחיר החברתי של ההתנהגות שלהם. כך תוכלו להקל עליהם.

 

איך ללמד ילדים להבין רמזים חברתיים?

הילד חוזר מבית הספר ולא מבין למה הילדים לא מקשיבים לו ומרחיקים אותו. במקרים רבים מדובר בקושי להבין מסרים ולקלוט רמזים חברתיים. כך תעזרו לו לתרגל ולשפר את היכולות האלו.

 

דרכים לשיפור מיומנויות חברתיות של ילדים

בני אדם נולדים עם יכולות בסיסיות לתקשר עם סביבתם, כבר מגיל מאוד צעיר. למה מיומנויות כאלה כל כך חשובות לנו ואיך אפשר לשפר אותן במהלך החיים?

 

איך להגיב כשהילד "לא ממצה את הפוטנציאל"

מרגישים שהילד שלכם לא משקיע בלימודים ומעדיף ליהנות מתחביבים וזמן עם חברים? חשוב להבין שלא לכולם מתאים להיות מצוינים בלימודים, ובינוניות לפעמים היא לא מילה גסה.

 

איך להגיב כשהילד "לא ממצה את הפוטנציאל"

מרגישים שהילד שלכם לא משקיע בלימודים ומעדיף ליהנות מתחביבים וזמן עם חברים? חשוב להבין שלא לכולם מתאים להיות מצוינים בלימודים, ובינוניות לפעמים היא לא מילה גסה.

 

איך להגיב למצבי רוח של מתבגרים?

בחופשת הקיץ ללא שיגרה מסודרת למתבגר, הוא עלול לסבול מתנודות במצבי הרוח, להיסגר בתוך עצמו ואף להפגין חוסר מצב רוח. כיצד תדעו האם מדובר בדיכאון חולף או שמא מדובר בבעיה הדורשת ייעוץ מקצועי?

 

כשהילד לא רוצה לישון מחוץ לבית

הגיע החופש, הילדים ישנים אצל חברים ונוסעים למחנה של תנועת הנוער, ורק הילד שלכם מפחד לישון מחוץ לבית. מה עושים? קודם כל, לא מלחיצים. ומה עוד? 

 

ההורים בטראומה: האם גם לילדינו עשו משהו?

"אלה היו שנים של אי שקט תמידי. הלב אמר 'לא', מקום העבודה אמר 'כן', ומי שיותר חזק - ניצח, קדימה לפעוטון. היה כמובן גם מנגנון ההכחשה, שהייתי חייבת להפעיל לפרקים כדי לשרוד, שאמר לי: 'מספיק להיות היסטרית, הכול בסדר'". 

 

4 מיומנויות של ילדים שמצליחים חברתית

כל הילדים רוצים להיות מוערכים ושייכים אך יש כאלו שנראה שזה בא להם בטבעיות. מהן המיומנויות החברתיות שלהם ואיך אפשר ללמוד ולתרגל בבית כדי לשפר מיומנויות חברתיות?

 

פחד של ילדים כהזדמנות לשינוי

יש שני דפוסי התמודדות נפוצים של הורים שילדיהם סובלים מחרדה - כעס על הילד ודחיה של הסימפטום כדבר אמיתי או הזדהות יתר. איך בכל זאת אפשר למצוא את הדרך לעזור ולהבין מה עומד מאחורי החששות שלו?

  

טיפול בהרפתקה וטבע

לא כל הילדים רוצים ללכת לטיפול פסיכולוגי כשהוריהם מרגישים שיש להם קושי והם צריכים עזרה של איש מקצוע. חלופה אפשרית היא שיטת טיפול בטבע, בה הילדים מבשלים, מטפסים ומדליקים אש - וזאת כדי להתמודד עם קשיים בחייהם. כך זה עובד.

 

 קשיים חברתיים - התגובה הנכונה בכל גיל

הורים לילדים המתמודדים עם קשיים חברתיים לא תמיד יודעים איך לעזור ועד כמה להתערב. לפעמים, משפט מעודד או צפייה משותפת בסרט עשויים לשפר את המצב. כך תעזרו להם להרגיש טוב יותר.

 

 ילדים המתמודדים עם מחלות כרוניות

 ילדים המתמודדים עם מחלות כרוניות נאלצים להתמודד עם אתגרים פיזיים שמשפיעים על העולם הרגשי והחברתי שלהם. האיסורים והסכנות מלווים אותם בשגרה, ובעיקר הרצון להרגיש "כמו כולם". איך אפשר להקל עליהם ולחזק אותם?

 

 כך תוכלו ללמוד על ילדיכם ממקום לא צפוי

 הילדים לא מתלהבים לספר מה עובר עליהם? דרך הדיבור על כוכבי ספורט או על מוזיקה אפשר להגיע לשיחה על נושאים שקשורים אליהם באופן אישי. הילד מדבר כביכול על הדמות המפורסמת, אך למעשה מדבר על עצמו בלי שזה נחווה כאישי מדי או מאיים

 

הילדים מתעניינים רק במסכים? כך תגיבו

הם נמצאים שעות במסכים ואתם מנסים להגביל אותם ולא מבינים מה ההתלהבות מיוטיובר חדש או סטורי מקורי. אולי במקום לזלזל ולהתייחס למסכים כסוג של "מפלצת", תתחילו להתעניין בעולמם של הילדים?

 

לטפל בילד בעזרת ספורט

אם הילדים מתקשים לפתח מיומנויות וכישורים מוטורים, חברתיים ורגשיים - ספורט טיפולי עשוי לעזור להם. מי מוסמך לעבוד בתחום? האם הטיפול יכול לעזור בפתרון בעיות? ובאילו מקרים עדיף לנסות כיוון אחר?

 

כך תוכלו ללמוד על ילדיכם ממקום לא צפוי

הילדים לא מתלהבים לספר מה עובר עליהם? דרך הדיבור על כוכבי ספורט או על מוזיקה אפשר להגיע לשיחה על נושאים שקשורים אליהם באופן אישי. הילד מדבר כביכול על הדמות המפורסמת, אך למעשה מדבר על עצמו בלי שזה נחווה כאישי מדי או מאיים. 

 

טיפול בילדים באמצעות אומנויות לחימה

יש ילדים שלא מתחברים לטיפול פסיכולוגי או רגשי ומעדיפים אווירה אנרגטית יותר. באמצעות אומנויות לחימה אפשר לעבוד על דברים שמפריעים לילד ולהגיע לתוצאות. איך זה בדיוק מתבצע ולמי זה מתאים?

 

אובדן של אדם קרוב - כך עוזרים לילדים

כשניתנת לילדים התמיכה הנכונה, יש בכוחם לעבד מוות של אדם אהוב ולהמשיך בחייהם למרות העצב ולמרות שחייהם לא יחזרו להיות כשהיו. איך אפשר לעזור להם להתמודד עם קושי שהם לא תמיד מצליחים להבין? 

 

 אמא: "איך היה בבית הספר?"

בן: "היה"

אתם רוצים לדעת מה קורה עם ילדיכם אבל לפעמים פונים אליהם בזמן ובאופן שלא מתאים להם. אפשר לוותר על החקירות והחפירות ולגרום להם לשתף בדרכים אחרות.

 

גבולות לילדים - המינון הנכון

כדי שהצבת גבולות תעבוד טוב צריך להתייחס לאופיו של הילד ולהבין מהם הצרכים שלו. איך יודעים עד כמה אפשר "לשחרר" ומתי דווקא צריך לעזור לילד לבטא את הצד הפראי שבתוכו?

 

ואז הילד פתאום אמר - "בא לי למות"

ילדים לפעמים אומרים משפטים קשים על כך שנמאס להם מהחיים, אבל לא תמיד ברור אם מדובר באמירה סתמית שנזרקת לאוויר ביום לא טוב או בסימני אזהרה הדורשים התערבות מיידית. מדריך להורה המודאג.

 

13 מתנות לחיים שכל הורה צריך לתת לילדיו

ללמד אותם לסלוח, להדגיש את החוזקות שלהם, להתנדב ולהראות להם איך מנהלים קונפליקט. רוצים שהילדים שלכם יגדלו להיות אנשים שבטוחים ביכולות שלהם? זה הזמן להשקיע...

 

ילדי אקסטרים: הילדים שלא מפחדים מכלום

הם מחפשים התנסויות מסעירות, נתלים על ענפים ומטפסים למקומות גבוהים. מה מוביל ילדים מסוימים להימשך תמיד לריגושים ולסכנות, ואיך ההורים צריכים להגיב?

 

למה הילד שלכם כועס ומה אפשר לעשות עם זה? 

היה קשה מאוד לצפות בסרטון בו נראה נער מכה נערה, וזה מאיים מדי לחשוב שהילדים שלנו יכולים להגיע לרמת תסכול כל כך גבוהה אבל מתברר שגם ילדים מ"בתים טובים" יכולים לאבד את הדרך. איך צריך להגיב כשהם כועסים או תוקפניים ואילו דרכים יש כדי להרגיע את הרוחות?

 

  

הייתם ילדים דחויים? כך תיראה ההורות שלכם

"בתור ילדה התביישתי בגוף שלי ודי הפסקתי לאכול. הרגשתי שכל האנשים מפשיטים אותי במבטים שלהם. כאימא אני משתדלת לשמור על הבנות שלי ולהחזיר אותן לקרקע. יודעת שזה לא פייר כי אני לא נותנת להן לעוף על עצמן ועל החיים". איך העבר שלנו משפיע על ההורות ומה אפשר לעשות עם זה?

 

יש מה לעשות עם קשיים חברתיים של ילדים

קשיים חברתיים של הילדים מדירים שינה מעיניהם של הורים רבים. מחקרים מראים כי שביעות רצון חברתית אצל ילדים משפיעה על מדדים רגשיים רבים כגון הסתגלות, רוגע ופניות לימודית. איך לזהות כשקיימת בעיה ומה ניתן לעשות כדי לעזור?

 

8 טעויות שהורים עושים עם ילדי סנדוויץ'

לא מקדישים להם מספיק זמן, מפספסים את הייחודיות שלהם ומנסים לפצות אותם על ה"עוול" שנגרם להם. אמנם לילדי סנדוויץ' יש הרבה יתרונות אבל עושים איתם לא מעט טעויות בגלל מיקומם במשפחה

 

תופעת הליצנים: עד כמה השעמום מסוכן?

בני נוער רבים מתמודדים עם תחושות של שעמום וריקנות ומחפשים ריגושים על בסיס קבוע. תופעת הליצנים מספקת להם פתרון זמני. כיצד ההורים יכולים לעזור להם וגם לילדים שמפחדים לצאת מהבית ולהיתקל בהם?

 

5 אימהות מבקשות סליחה

"סליחה ילד שלי שאני לא מצליחה להביא לך אח. אתה כבר גדול וזקוק לאח או אחות שילוו אותך בחיים, ואנחנו לא מצליחים להביא אותו לעולם". רגע לפני יום כיפור - אימהות מבקשות סליחה מילדיהן

 

כשהילד חוזר מבית ספר ולא עושה כלום

הם משקיעים בלימודים במהלך היום, קובעים מדי פעם עם חברים אחר הצהריים והולכים לחוג או לצופים אבל בשאר הזמן לא עושים כלום ובעיקר בוהים במסכים. למה זה כל כך מעצבן אתכם והאם עדיף להתעלם או להציע להם רעיונות לפעילויות?

 

כואבת לי הבטן, אני לא הולך לבית ספר

ילדים לפעמים מתקשים לבטא בעיה רגשית כלשהי ולכן מעדיפים לומר שהם לא מרגישים טוב ולהישאר בבית. איך יודעים אם מדובר בבעיה רפואית אמיתית או שיש דברים אחרים שכדאי לבדוק?

 

 

מה גורם לילדים לרצות ללמוד

הספירה לאחור כבר החלה, וילדים רבים מביעים אי חשק מופגן לחזור ללימודים. מה מוביל למוטיבציה הנמוכה שלהם ללמוד, ואיך אנחנו יכולים לעזור להם להבין שיש דברים מהנים ומעניינים בלמידה?

 

 

 

https://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-5039078,00.html

טיפול רגשי לילדים
Additionally, paste this code immediately after the opening tag: