טיפול בספקטרום האוטיסטי (ASD)

 

 

ילדים על הספקטרום האוטיסטי מתאפיינים ברמות שונות של קשיים בתקשורת ויחסים בין-אישיים. כאשר ההפרעה קשה היא מתגלה בדרך-כלל כבר בגיל מוקדם כשהפעוט אינו יוצר תקשורת עם הוריו (אינו מדבר, אינו מצביע, אינו מגיב, אינו אומר מה הוא רוצה). 


במקרים קלים יותר מתרחש האבחון בשלב מאוחר יותר כשהילד מתקשה ביצירת קשרים חברתיים ובהבנת נורמות חברתיות וכללי התנהגות. 

ילדים על הרצף האוטיסטי מתאפיינים בקשיים בתקשורת (לקות שפה ולקות בתקשורת לא מילולית כמו בהבעות פנים), וכן קשיים בתחום החברתי וההתנהגותי. לעיתים ישנה התנהגות חזרתית (אמירת אותו משפט שוב ושוב, נפנופי ידיים חוזרים או נדנוד חוזר של הגוף), תחומי עניין מוגבלים, וכן הפרעות בתנועה ובויסות החושי‏. 

הטיפול ברמות השונות של ההפרעות האוטיסיטיות שונה, כאשר התאמת הטיפול מחייבת התייחסות לגיל הילד, וכן לצרכיו ויכולותיו. ההתערבות הטיפולית יכולה לכלול מרכיבים של ליווי ותמיכה, עבודה התנהגותית, וכן שימוש באמצעים יצירתיים, חושיים או גופניים (כמו אומנות, בעלי חיים או ספורט). 

במרכז גרתי הטיפול בילדים על ההספקטרום האוטיסיטי מכוון לעודד התפתחות רגשית דרך יצירת קשר עם הילדים, המתקשים בתחומי הקשר והתקשורת. דרך הקשר הטיפולי הנוצר בהדרגה ישנה אפשרות להבין טוב יותר את עולמם של הילדים שבטיפול, ולסייע להם לשפר את התקשורת עם האחר. כחלק בלתי נפרד מן הטיפול מתקיימות הדרכות הורים מתוך ראייה אינטגרטיבית של הילד בתוך המערכת המשפחתית. בהדרכה ישנו מקום לשיתוף בקשיים הנובעים מהורות לילדים על הספקטרום האוטיסטי ולקבלת תמיכה רגשית ומענה מעשי.

במרכז גרתי אנו מציעים לילדים על הספקטרום האוטיסטי (בתפקוד גבוה) 

1. טיפול באומנויות לחימה המפתח דרך שעה פרטנית ספורטיבית ומעצימה את יכולותיו של הילד להבנת המחוות של האחר, לקריאת המפה החברתית, להבעת רצונותיו, לדחיית סיפוקים ולשיפור הויסות החושי והיכולות המוטוריות. 


2. טיפול פסיכולוגי באמצעות משחק (play therapy), טיפול בתנועה, או טיפול באומנות  שעובד על התקשורת עם האחר, על הבעה רגשית ועל קריאת המפה החברתית. ניתן לשלב בטיפול עבודה עם חיות, עבודה בספורט ותנועה, או שימוש באומנות וחומרי יצירה מגוונים.  


3. הדרכת הורים עם פסיכולוגית קלינית או מטפלת רגשית מוסמכת, הנותנת להורים תמיכה רגשית וכלים פרקטיים להתמודדות. 

לתיאום פגישה לטיפול בילדים בספקטרום האוטיסטי במרכז גרתי רעננה התקשרו לטל' 054-6667443

 ​

טיפול רגשי לילדים
Additionally, paste this code immediately after the opening tag: